67,4 millárd tonna. A világgazdaságon átfolyó nyersanyag mintegy kétharmada végzi környezet-szennyező anyagként. Hogy javítani lehessen az emberiség nagy anyagcseréjén, még 2015-ben az Európai Bizottság készített egy cselekvési tervet, melyet idén egy újabb követett. A mostani lineáris gazdasági modell arra épít, hogy azt feltételezi, az erőforrások kimeríthetetlenek, könnyen kitermelhetők és viszonylag olcsón ártalmatlaníthatók. A számok azonban azt mutatják, hogy sokkal több nyersanyagot használunk fel, mint amennyi újratermelődik, és a keletkező hulladék kezelése is energiaigényes feladat. Nézzük meg hogyan alakítható át ez a modell, milyen lépéseket tartalmaz a cselekvési terv és mit tehet egy átlagember a saját életében.
Az új cselekvési terv egyik legfontosabb eleme, hogy megállítsa azt a tendenciát, hogy sok termék nagyon hamar elromlik, nem használható fel újra és ami a leghangsúlyosabb, hogy nem javítható és újrafeldolgozható, mert eleve egyszeri, vagy rövidtávú használatra készül. Ezen azonban csak úgy lehet változtatni, hogy szabályozási szinten kell beleszólni a gazdasági folyamatokba, hogy már a legelején, a tervezésnél része legyen a kritériumoknak a fenntarthatóság. A terv sikerének másik kulcsa pedig a fogyasztó, hiszen hiába indul el a változás a felsőbb szinteken, ha az egyén nem teszi meg a szükséges lépéseket. Kiemelten fontos tehát a szemléletformálás és a tájékoztatás, az emberek bevonása.
A legfontosabb intézkedések a következők:
- Jogi szabályozás a fenntartható termékekért: uniós jogszabály fogja biztosítani azt, hogy a forgalomba hozott termékek hosszabb ideig tartsanak, javíthatók, újrafelhasználhatók legyenek és nagyobb mértékben tartalmazzanak újrafeldolgozott alapanyagokat.
- A fogyasztók alaposabb tájékoztatása: jogszabályok fogják előírni, hogy a vásárláskor teljes körű képet kapjunk a termékekről, várható élettartamukról és környezeti teljesítményükről. A javíttatáshoz való hozzáférés is alapvető fogyasztói jog lesz.
- Kevesebb hulladék, több érték: hulladékkeletkezés csökkentése és a hulladék másodlagos erőforrássá alakítása. Egységes hulladékválogatási és címkézési rendszer bevezetésének megvizsgálása, illegális hulladékszállítás és uniós hulladékexport minimalizálása.
A terv külön foglalkozik a legnagyobb erőforrásigényű ágazatokkal:
Elektronika és Infokommunikációs technológiák: intézkedések a hosszabb élettartam és a jobb hulladékgyűjtés, hulladékkezelés érdekében.
Akkumulátorok és járművek: a fenntarthatóság fokozása, begyűjtés és újrafeldolgozás támogatása
Csomagolás: a túlcsomagolás csökkentése, úgy hogy az unióban forgalomba hozott valamennyi csomagolás 2030-ig újrafelhasználható vagy újrafeldolgozható legyen
Műanyagok: kötelező követelmények az újrafeldolgozott tartalomra, mikroműanyagokra, bioalapú és a biológiailag lebontható műanyagokra
Textilipar: átfogó uniós textilstratégia, versenyképesség és innováció fokozása, a textilhulladék elkülönített gyűjtése, az uniós textil-újrafelhasználási piac fellendítése
Építőipar és épületek: átfogó stratégia a fenntartható épített környezetre vonatkozóan, a körforgás elvének előmozdítása az épületek teljes életciklusa során.
Élelmiszerek, víz, tápanyagok: az egyszer használatos csomagolások, edények és evőeszközök újrafelhasználható termékekkel történő helyettesítése, a víz újrafelhasználásának elősegítése, a szennyvízkezelési irányelvek felülvizsgálata.
A konkrét célkitűzéseket előre ütemezve, 2020 éa 2022 között fogadják el az uniós intézmények, a lista megtalálható a cselekvési tervben.
Fontos látni, hogy a körforgásos gazdaságban minden, mindennel összefügg,
ami az egyik iparág hulladéka, az lehet, hogy egy másik alapanyaga lesz.
A lineáris rendszer egyik legnagyobb hibája, hogy nem alakult ki az iparágak közötti szimbiózis, így a hulladék egyből a lerakókban végezte. A következő ábra nagyon jól megmutatja, hogy egy iparágak közötti szervezett együttműködéssel milyen kreatív megoldások születhetnek egy-egy hulladék visszakapcsolására az értékláncba.
Az iparági szereplőkön túl az egyén, a fogyasztó felelőssége is nagy. Három területen érdemes a saját gondolkodásunkat is megváltoztatni:
ÖNKORLÁTOZÁS:
Autózzunk kevesebbet!
Ne dobjunk ki ennivalót!
Hordjuk tovább a ruháinkat!
Ne használjunk eldobható műanyagot!
JAVÍTÁS, TÖBBSZÖRI FELHASZNÁLÁS:
Vásároljunk kevesebbet, de jobbat!
Ne dobjuk ki, ami elromlik, hanem javítsuk/javíttassuk meg!
Megunt ruháinkat, tárgyainkat adjuk tovább, cseréljük el!
VISSZAFORGATÁS:
Komposztáljuk az ételmaradékot!
Mindent, amit lehet forgassunk vissza és másokat is vegyünk rá az újrahasznosításra, újrahasználatra!
Van egy jó ötleted, hogy mi mindent tehetünk még? Ne habozz velünk megosztani!
További információk, hírek, érdekességek a témában a közösségi média felületeinken:
https://facebook.com/KDRIU.CTRIA/
https://www.instagram.com/easierwithus/
https://www.linkedin.com/in/ctria-hungary-928331179/
https://www.youtube.com/channel/UCzT
Felhasznált források:
NatGeo magazin 2020. március
https://www.pwc.com/hu/hu/kiadvanyok/assets/pdf/korforgasos.pdf
https://europapont.blog.hu/2020/04/07/korforgasos_eu_strategia